آخرین خبرها

درباره OpenSEES

نرم افزار OpenSEES یک نرم افزار کدباز و رایگان جهت شبیه سازی پاسخ سازه ها و سیستم های ژئوتکنیکی، تحت اثر زمین لرزه می باشد. نام این نرم افزار به صورت مخفف از حروف اول کلمات عبارت Open System for Earthquake Engineering Simulation به معنای سیستم باز جهت شبیه سازی در مهندسی زلزله، گرفته شده است. این نرم افزار بر پایه­ی اصول برنامه نویسی شیئ گرا C# نوشته شده است. جهت ارتباط کاربر با این نرم افزار می توان از زبان برنامه نویسی TCL/TK استفاده کرد. این زبان برنامه نویسی محیطی مناسب تر برای کاربر ایجاد می کند و موجب سهولت در روند ایجاد یک مدل می شود.

از آنجایی که این نرم افزار کد باز می باشد، محققین می توانند مصالح و دستورهای جدید را به کتابخانه این نرم افزار اضافه کنند و رایگان بودن این نرم افزار موجب می شود که به راحتی بتوان در مقالات معتبر جهانی از این نرم افزار بدون نیاز به پرداخت هزینه و خرید، استفاده نمود، که در مقایسه با نرم افزارهای تجاری دیگر مزیت بسیار مهمی می باشد.

از شاخص ترین مزایای این نرم افزار سرعت بالا در تحلیل غیر خطی می باشد، که در مقایسه با نرم افزارهای دیگر بسیار سریع است. از دیگر مزایای این نرم افزار این است که در المان های غیر خطی، نواحی پلاستیک به صورت توزیع شده می باشند و از رفتار غیر خطی تنش-کرنش مصالح جهت تحلیل استفاده می کند. در صورتی که در برخی از نرم افزارهای تجاری، از رفتار پیشنهادی FEMA برای اختصاص رفتار غیرخطی عضو استفاده می شود.

کتابخانه ­ی جامع این نرم افزار در زمینه­ی مصالح و المان های مختلف، قابلیت این نرم افزار را در مدل سازی رفتارهای خاص نظیر جداسازهای لرزه ای، مهاربندهای کمانش ناپذیر و سایر رفتارهای خاص، دوچندان می کند.

تالار گفتگوی این نرم افزار تحت نظارت اساتید برجسته و همچنین نویسندگان این نرم افزار، محیط مناسبی جهت تبادل نظر و رفع اشکال در خصوص این نرم افزار است، که از قابلیت های منحصربفرد این نرم افزار می باشد. با توجه به مزیت های گفته شده استفاده از این نرم افزار توسط محققین و دانشجویان مهندسی سازه، زلزله و ژئوتکنیک روز به روز در حال افزایش است و همچنین حجم زیاد مقالات معتبر علمی که از این نرم افزار جهت مدل سازی کمک گرفته اند، مبین این موضوع می باشند.

 

مدیر وبسایت

سید محمد جواد فروغی مقدم

smj.foroughi@gmail.com

سلام